14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Сестрата на Ким Џонг-ун повторно им се закани на САД

Најчитани вести

Севернокорејскaта претставничка Ким Јо Џонг, сестра на лидерот Ким Џонг-ун, изјави денеска дека Јужна Кореја и САД ќе се соочат со уште поголеми безбедносни закани.

Како што изјави таа, причината за тоа е продолжувањето на годишните заеднички воени вежби, кои започнуваат оваа недела.

„ САД и Јужна Кореја ќе се соочат со посериозна безбедносна закана, бидејќи ги игнорираат нашите постојани предупредувања дека напредуваат кон опасни воени вежби“, рече Ким Јo-Џонг, пренесува „Ројтерс“, повикувајќи се на севернокорејската агенција КЦНА.

Таа нагласи дека вежбата е непожелна, самоуништувачка акција која го загрозува севернокорејскиот народ и ги зголемува тензиите на Корејскиот полуостров. Ја обвини Јужна Кореја за предавничко однесување затоа што започна со вежби кратко време откако беше повторно воспоставена телефонската линија меѓу Пјонгјанг и Сеул во обид да се намалат тензиите.

Ким, исто така, објави дека Северна Кореја ќе ги интензивира активностите за апсолутно одвраќање, вклучително и оние со силни превентивни способности за напади, со цел да се спротивстави на растечката американска воена закана.

Јужна Кореја и САД, кои имаат околу 28.500 војници во земјата, денеска ја започнаа прелиминарната вежба како вовед во Советот, закажана за следната недела, и покрај предупредувањата на Северна Кореја дека тие негативно ќе влијаат на напредокот во подобрувањето на меѓукорејските односи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com