1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Серија А ќе забрани да се носат зелени дресови

Најчитани вести

Оваа одлука е поради загриженоста на бродкастерите околу распознавањето на фудбалерите кај луѓето кои се далтонисти, истата боја на дресовите со теренот им создава проблем.

Најголем проблем од оваа одлука ќе има Сасуоло кој е единствениот клуб во Серија А на кој првата варијанта од дресовите им е со зелена боја.

Голем дел од останатите клубови имале втори или трети дресови во зелена комбинација, но тие варијанти се лесно менливи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести