3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Серијата „Squid Game“ ги сруши сите рекорди – била гледана во 111 милиони домаќинства

Најчитани вести

Популарната јужнокорејска серија „Squid Game“ ја прегледаа 111 милиони домаќинства ширум светот и стана најуспешната изворна содржина на познатата платформа за филмови „Нетфликс“, објави во средата американскиот стриминг гигант.

Од започнувањето на 17 септември, драмата за преживување со девет епизоди е на врвот на популарните ТВ-листи на Нетфликс во 94 земји, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Франција.

Конкретно, во САД, „Squid Game“ стана првата содржина на англиски јазик што остана на првото место 21 ден по ред.

„Откако Нетфликс ја започна својата корејска услуга во 2015 година, нашата цел беше да покажеме квалитетна содржина направена од Кореја на оние што ги сакаат корејските серии низ целиот свет“, рече Ким Мин-јанг, потпретседател за содржина во азиско-пацифичкиот регион, без Индија.

„Squid Game ни помогна да го оствариме нашиот сон“, рече таа.

Заплетот на серијата „Squid Game“, во режија и сценарио на Хванг Донг-Хјук, покажува стотици луѓе кои се натпреваруваат во смртоносни верзии на корејски детски игри за да освојат парична награда од 45,6 милијарди вони (38,5 милиони долари).

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com