0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

Серијата HUAWEI WATCH 3 нуди богатство од интерактивни дизајни – од истражување на вселената и месечината до видео игри

Најчитани вести

Главната улога на паметниот часовник е да даде поголема контрола врз нашите животи преку сѐ помодерни и корисни карактеристики. Но, часовникот е и додаток што го одредува стилот, така што неговиот дизајн не е помалку важен од неговата функционалност. Секој од нас има различни парчиња облека – бизнис, секојдневна, спортска или елегантна. И сите модели од серијата Huawei Watch 3 можат да станат природен дел од нив, благодарение на лесната промена на нивните ремени и богатството на дизајн на дисплејот, што може да биде било што, од стилски, уметнички, до вистинска интерактивна игра.


Уникатен часовник со динамични, DIY и гејминг дизајни

Моделите на серијата HUAWEI Watch 3 се првите паметни часовници што доаѓаат со иновативна способност да користат динамични, гејминг и видео дизајни. За прв пат, корисниците можат да контролираат, комуницираат, па дури и да играат на нивниот дисплеј. Зад ова стојат многу софтверски и хардверски графички способности како што се 3D рендерирање, видео декодирање и други системи за да се збогати корисничкото искуство.

Иновативните дизајни на серијата HUAWEI WATCH 3 го следат концептот и естетиката на новиот оперативен систем HarmonyOS, работејќи не само во корист на визуелната вредност на часовникот, туку и како копчиња за активирање на разни функции.

Покрај тоа, серијата HUAWEI WATCH 3 нуди вистинско богатство од дизајни од различни категории како што се бизнис, мода, лајфстајл, анимација и многу други за да се максимизира персонализирањето на производот според личноста и точниот момент во неговиот живот.

До месечината и назад со дизајните за серијата HUAWEI Watch 3

Дизајнот Explore the Moon им овозможува на корисниците внимателно да ја разгледаат површината на месечината и да бидат информирани за нејзината моментална фаза и фазите во наредните 12 дена. Исто така, го покажува моменталното растојание помеѓу Земјата и Месечината и открива повеќе кога користите разни гестови со круната на часовникот, како што се ротирање, лизгање и притискање. Кога ќе ја допрете опцијата „Explore the Moon“ на дното на дисплејот, Месечината ќе се премести во центарот, а корисникот може да притисне и задржи и да ја ротира 360 степени за да ја види од сите страни. Познатите месечеви формации како што се Морето на дождовите, Заливот на виножитата и лунарниот кратер Коперник може да се истражат и да се добијат детални информации. Кога ќе кликнете на Земјата, можете да го видите растојанието помеѓу Месечината и Земјата во различни временски периоди.

Играј на дисплејот

Ако се сметате за гејмер на мобилни телефони, ќе се заљубите во овој дизајн. HUAWEI WATCH 3 поддржува гејминг дисплеј со забавен флипер, со кој можете да се забавувате додека чекате во редица или едноставно да играте затоа што сакате. Вие ги контролирате блоковите со кои заработувате поени, а играта завршува кога блокот паѓа. Возбудлив начин да се вратите во детството насекаде, во секое време.

Традиција и естетика во едно

Стилот на Mondrian се базира на геометриски форми и има големо влијание врз архитектурата и дизајнот. Овој бројчаник прави смела референца кон Mondrian, експериментирајќи со форми, линии и бои за да ја нагласи хармонијата и убавината што ги носи Huawei Watch 3.

Kung Fu е важен елемент на традиционалната кинеска култура и нагласува сила и финеса, внатре и надвор. Има висока репутација и во исто време носи силна порака поврзана со древното знаење за животот и универзумот. Дизајнот Kung Fu користи типични кунг фу гестови за да го покаже времето, а рацете и нозете се толкуваат како стрелки за часови и минути.

Некои медали во Пекинг вклучуваат разновиден жад што ја симболизира традиционалната кинеска култура и почит кон спортистите. Врз основа на ова, дизајнерите на дисплеи за HUAWEI WATCH 3 и HUAWEI WATCH 3 Pro ја развиваат темата Jade. Кога корисникот ќе го сврти зглобот, рефлексиите на злато и жад ротираат, совршено комбинирајќи ја виталноста на златото со благородноста на жад.

Благодарение на HarmonyOS, серијата HUAWEI Watch 3 поддржува динамични дизајни со кои можете да го прилагодите вашиот стил на различни околности. На пример, позадината на бирачот The Terraces се менува според температурата на околината.

Дизајнот The Mystical Journey е сам по себе патување низ различни нивоа што виртуелно ги правите одвнатре кон надвор. Смелиот код за боја во црвена и зелена е дефинитивно карактеристичен, а распоредот на компас и арапски бројки дава класичен и во исто време егзотичен изглед на екранот, полн со точни и корисни информации.

Направи сам свој дизајн

Серијата HUAWEI WATCH 3, исто така, им дава слобода на корисниците да прават сопствени дизајни. Видео со бавно движење, тајмлапс, стандардно видео или игра – можете сами да претворите сѐ од ова во ваш дизајн. Покрај тоа, можете да креирате кратенки до често користените апликации за брзо да пристапите до информациите што ви се најважни само со кревање на зглобот. Дизајнот Griddy поддржува прилагодување до 4 модули, информациите избрани според случајот може да се прикажат на дисплејот. Дизајнот Cards, исто така, може да се прилагоди со многу карактеристики, како што се информации за времето, омилена музика, потсетници за настани, па дури и гласовен асистент.

Истражете го светот од вашиот зглоб

Моделот HUAWEI WATCH 3 Pro нуди шест ексклузивни дизајни – MountainsNightSkySpeedster,  TimeTravelGolden и Comp.

Mountains е анимиран бројчаник кој ги прикажува имињата и височините на познатите врвови на различни континенти, како што се Мекинли, Еверест, Килиманџаро и други, по случаен избор. Дизајнот има и анимиран ефект на облаци и магла, а аголот под кој гледате на планината се менува во согласност со движењето на зглобот.

Времето лета и ѕвездите се менуваат. Дизајнот NightSky интегрира 88 мистериозни соѕвездија и ги поставува како дисплеј на часовникот. Со поминување преку екранот, корисниците можат да видат информации за соѕвездијата и да ја истражуваат галаксијата од нивните зглобови.

Дизајнот Speedster користи црно-сив опсег како главна шема на бои, а металните линии создаваат чувство на брзина и напредок.

Бирачот Golden се базира на златната боја во комбинација со деликатен серифен текст за врвен дизајн, а Comp користи градација на бои за свежина и практичност.

TimeTravel го нагласува патувањето, а неговиот минималистички стил ја демонстрира слободата да се истражуваат градовите. Исто така, им помага на деловните луѓе кои често летаат и работат во различни временски зони – ако го допрат името на градот на периферијата на дисплејот, ќе видат кое е локалното време каде што треба да заминат.

Кој дизајн и да го одберете на HUAWEI Watch 3 или HUAWEI Watch 3 Pro, можете да сметате на широк спектар на различни стилови и различна функционалност. Благодарение на големиот капацитет на батеријата, можете да ја користите и функцијата Always-On Display. Кога е активирана, а дисплејот е исклучен, ќе гледате само часовник и монохроматски преглед на бројчаникот, без анимации и бои.

Сите модели од серијата се компатибилни со паметни телефони со Android и iOS.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com