Home » Сергеј Шојгу пристигна во Северна Кореја

Сергеј Шојгу пристигна во Северна Кореја

by Журнал.мк

Утре се одбележува 70-годишнината од Денот на победата во Пјонгјанг, каде што се очекува голема воена парада. Руска делегација предводена од министерот за одбрана Сергеј Шојгу пристигна во Северна Кореја, придружувајќи се на кинеската група.

Демократска Народна Република Кореја е важен партнер на Русија, со која делиме заедничка граница и богата историја на соработка, рече Шојгу.

САД неколкупати ја обвинија Северна Кореја дека и дава воена помош на Русија за војната во Украина, што и Пјонгјанг и Москва го негираат.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More