4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Септемвриските пензии ќе се исплаќаат од следниот вторник

Најчитани вести

Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец септември 2021 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.09.2021 година, со препорака деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со септемвриските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.09.2021 година.

Се препорачува на деловните банки преку филијалите и експозитурите на банките да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.09.2021 година (вторник);
За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.09.2021 година (среда);
За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.09.2021 година (четврток); и
За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.10.2021 година (петок).

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com