-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Сепак е првоаприлска шега: VW нема да го менува името

Најчитани вести

Американската дивизија на групацијата Volkswagen издаде лажно соопштение во вторникот, тврдејќи дека ќе ги преименува своите операции во САД во „Voltswagen od America“ e маркетиншки трик, дизајниран да привлече внимание на напорите за електрични возила.

Објавувањето на веста, објавено на нивната веб-страница и придружено со твитови, беше објавено од многу сериозни медиуми како Automotivenews, Reuters и други медиуми на глобално ниво и вклучува детален опис на неговите наводни напори за ребрендирање и новите логоа.

Подоцна во вторникот, компанијата се пофали.

„Volkswagen of America” нема да го менува своето име во Voltswagen. Преименувањето било дизајнирано да биде најава во духот на Денот на шегата“, велат од VW во изјавата по отстранувањето на објавувањето од својата медиумска страница во САД. „Наскоро ќе обезбедиме дополнителни новости за ова прашање.“

Претходно, портпарол на VW во седиштето на германскиот производител во Волфсбург ја нарече „интересна идеја“ од одделот за маркетинг.
VW потврдија дека по грешка го објавиле нацртот за лажното соопштение во понеделникот и го симна откако некои новинари напишаа приказни за тоа. Потоа го издаде „официјалното“ соопштение во вторникот, два дена пред Денот на шегата.

Вториот по големина производител на автомобили во светот очекува двојно да ги испорача бројките на електричните возила и да го зголеми профитот за својата основна марка оваа година откако го засили преминот кон целосно електрични возила.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com