7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци бараат отштета

Најчитани вести

Семејствата на дел од оштетените во автобуската несреќата кај Ласкарци на денешното судење во Основниот суд во Скопје се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и побара отштета. На денешното рочиште се произнесуваа дел од оштетените, повеќето претставници на семејствата на починатите патници. Произнесувањето ќе продолжи и на следното рочиште закажано за 18 октомври, кога треба да сведочат преживеаните патници.

Во автобуската несреќа во февруари кај селото Ласкарци, загинаа 16 луѓе, а 37 беа повредени. За несреќата обвинети се шест луѓе – сопственикот на „Дурмо турс“ Дурмиш Белули и Ремзи Мифтари вработен во фирмата, возачот на автобусот Маноил Трифуновски и тројца вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести