24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Селмани: Чеканот на правдата ги погодува Албанците, ги гали Македонците!

Најчитани вести

Постојат дилеми дека случајот со поранешниот шеф на тајната служба на Северна Македонија, Сашо Мијалков, можеби бил сценарио за дефокусирање на вниманието на јавноста од драконските казни изречени во случајот „Монструм“, смета универзитетскиот професор, Башким Селмани.

„Дилемите покренуваат различни верзии, ако се додаде и палењето на автомобилот на директорот на Агенцијата за спроведување на албанскиот јазик. Ситуацијата ни докажува дека услугите од ваква природа не се искорени од државните институции, и покрај променетите владеачки конјуктури. Оваа ситуација не враќа во времето на Јанкуловска, Бошковски и многу други настани, исто така, докажува дека сме далеку од владеењето на правото. Овие импровизирани драми не му прават чест на никого, само што го губиме политичкиот и правниот имиџ и на државно и на меѓународно ниво“, изјави за Журнал, професор Селмани.

Според него, овие дејства се косат со демократијата и владеењето на правото.

„Овие сценарија докажуваат дека имаме многу сериозни проблеми, и во однос на транснационалните, националните и меѓународните. Овие активности се спротивни на демократијата и владеењето на правото ветени од која било политичка партија. Чеканот на правдата ја погодува едната страна (Албанците) и ја гали другата (Македонците)“, нагласува професорот Селмани./Журнал

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com