25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Села добил поддршка од Коп за странец шеф на СЈО

Најчитани вести

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп денес го посети лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села. На средбата, лидерот на АА изрази загриженост во врска со скептицизмот на Холандија за С. Македонија и нејзиното влијание на патот кон ЕУ, како и за реформите што РСМ мора да ги постигне, соопшти партијата.

– Села му ги објаснил на амбасадорот напорите на АА во однос на основните реформи што ние како држава треба да ги постигнеме, како што се борбата против криминалот и корупцијата, независното судство, слободата на медиумите и административни реформи во целина. Важно е да се каже дека амбасадорот Јан Коп силно ја поддржува идејата на Алијансата за Специјалното Јавно Обвинителство да продолжи да работи, предводено од Специјален обвинител од земјите на Европската Унија, соопшти АА.

Лидерот на АА во некои точки исто така изрази поддршка за Албанија и Македонија да добијат заедно датум без разделување, истовремено потенцирајќи дека исто така и Косово заслужува да влезе на овој пат што е можно поскоро.
На средбата беше разговарано и за предвремените избори што треба да се одржат во април 2020 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com