Home » Селаковиќ: Барањата за прием на Косово во Советот на Европа и НАТО го дестабилизираат регионот

Селаковиќ: Барањата за прием на Косово во Советот на Европа и НАТО го дестабилизираат регионот

by Журнал.мк

Посветеноста на европратеничката Виола фон Крамон за прием на самопрогласеното „Косово“ во Советот на Европа, но и погласните барања за прием на Приштина во НАТО, не само што не придонесуваат за стабилноста на Европа, туку се закануваат да ги дестабилизираат политичките и безбедносните услови во нашиот регион, рече српскиот министер за надворешни работи, Никола Селаковиќ.

Според него, Фон Крамон одлучила да ги искористи настаните во Украина и стравот од европските земји од дестабилизација, за да ги радикализира нејзините напори за лобирање за членство во меѓународните организации на Косово.

„Ги потсетувам фон Крамон и другите лобисти кои континуирано работат на консолидирање на самопрогласената независност на таканареченото Косово дека Белград и Приштина со години се обидуваат, со посредство на Европската Унија, да ги надминат несогласувањата со мирни и политички средства, односите се нормализираат во согласност со европските вредности и меѓународното право“, рече Селаковиќ.

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон претходно изјави дека го поддржува предлогот на Европската безбедносна иницијатива (ЕСИ) „Косово да поднесе барање за членство во Советот на Европа“.

Фон Крамон вели дека долго време се залага за тоа.

„Го заговарам ова долго време и затоа се согласувам со предлогот на Европската безбедносна иницијатива, Владата на Косово сега да поднесе барање за членство во Советот на Европа. Граѓаните на Косово заслужуваат целосен пристап до најстарите механизми за човекови права во Европа“, фон Крамон напиша на Твитер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More