18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Секој трет Американец не сака да се вакцинира

Најчитани вести

Еден од тројца Американци нема да се вакцинира, покажаа резултатите од истражувањето на Центарот за истражување на јавни работи АП-НОРК, додека 67 проценти планираат да бидат вакцинирани или веќе го сториле тоа.

Од оние кои немаат намера да се вакцинираат, 15 проценти се сигурни дека нема да го сторат тоа, а 17 проценти велат дека најверојатно нема да го сторат тоа.

Многумина изразија сомневање во врска со безбедноста и ефикасноста на вакцината, иако се појавија само неколку сериозни несакани ефекти за повеќе од еден и пол месец од вакцинацијата.

Д-р Ентони Фаучи, водечки владин научник за заразни болести, процени дека треба да се вакцинираат помеѓу 70 и 85 проценти од американската популација за да се запре коронавирусот од кој починаа скоро 470.000 Американци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com