21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

Секојдневно пијте една шолја од овој напиток: Содржи неверојатна количина на витамини и маскимално го зајакнува имунитетот!

Најчитани вести

Ивин чај е многу корисен напиток кој помага при одредени болести, но се препорачува и на здрави луѓе како превенција.

Ова растение е богато со витамини А, Б и Ц, како и микроелементи, органски соединенија, јаглехидрати, каротен, биофлавоноиди и феноли.

Овој чај е добар и за машкото, но и за женското здравје. Го зајакнува имунолошкиот систем, го подобрува видот и ги ублажува воспаленијата. Ги убива бактериите во организмот и ги зајакнува крвните садови. Исто така, може да ја подобри и работата на цревата, но и да го забрза метаболизмот и да допринесе во губење на тежината.

Постојат индикации и дека може да го регулира нивото на холестерол.

Подготовка на напитокот:

Чајот се подготвува така што се става една лажица сув Ивин чај со 200мл. топла вода. Оставете го да отстои неколку минути, исцедете го и испијте го. Најдобро би било да го консумирате пред појадок, а може да ви биде замена и за утринско кафе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести