17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Секое утро додадете ЛАЖИЧКА ОД ОВОЈ ЗАЧИН во зовриена вода, и ќе ги спречите тромбовите и зајакнете имунитетот!

Најчитани вести

Кога станува збор за куркума – многу е кажано, напишано, прераскажано на оваа тема, за неверојатните придобивки од овој чудесен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на здравјето на организмот. Она што е исто така важно е дека е достапно за секого. Една жена од Велика Британија реши да спроведе експеримент и започна да додава куркума во топла вода, која ја пиеше секое утро. Само по една недела, таа забележа позитивни промени: варењето се подобри, кожата на лицето беше исчистена, а будењето наутро беше полесно.

Освен фактот дека куркумата е еден од најкорисните зачини, што на јадењата им дава одлична арома и боја, тој го радува и организмот, со тоа што има антиинфламаторни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

Главната состојка одговорна за сето ова е куркумин. Благодарение на неа, водата со куркума е еден од најлековитите пијалоци, кога често се нарекува еликсир на здравјето.

Рецепт за чудо од пијалок:

Состојки: 0,5 лажички куркума и 1 чаша топла врела вода (може да се користи топло млеко).

Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Пијалокот се пие во првиот дел од денот. Пред или после појадок. Можете да додадете малку бибер, така што смесата добро се апсорбира. Пијте го овој пијалок 2 недели, па направете пауза (2 недели).

Позитивно влијание врз телото:

  • Здравје на срцето, куркумин спречува формирање на тромби
  • Подобрување на варењето на храната. Нормализира варење и го забрзува метаболизмот
  • Заштита на црниот дроб, ги обновува оштетените клетки
  • Ги ублажува симптомите на артритис, го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од диклофенак
  • Позитивно влијае на здравјето на луѓето со дијабетес

Студија од 2009 година на Универзитетот Обурн открива дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации при употреба на пијалокот, затоа пред да започнете со консумирање на пијалок – консултирајте се со вашиот лекар.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести