33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Седум лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Најчитани вести

Скопје, 1 октомври- Седум лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во две сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај, според податоците на СВР Скопје полицијата исклучила 17 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, девет возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 19 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници и 13 нерегистрирани возила.

Казнети се и 76 возачи за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 57 возила. Санкционирани се и девет возачи кои поминале крстосница на црвено светло, пет возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, четири возачи за неправилно престројување, тројца возачи за не користење на заштитен шлем на вел со мотор, мопед и мотоцикл, седум возачи за не носење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и девет возачи за користење мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com