21.8 C
Skopje
Wednesday, May 25, 2022

Седум загинати на протестите во Судан

Најчитани вести

Организаторите на протестите во суданската престолнина Картум најавија дводневни штрајкови и граѓанска непослушност откако безбедносните сили употребија пукање и солзавец во понеделникот за да го растераат протестот против пучот, а лекарите соопштија дека се убиени седум лица.

Ова е еден од најкрвавите денови откако продемократските групи започнаа кампања на антивоени протести по државниот удар на 25 октомври и се заканува да го зголеми јазот меѓу воената моќ и големото протестно движење.

Безбедносните сили употребија солзавец за да ги спречат илјадниците демонстранти да напредуваат кон претседателската палата во Картум, изјави сведок на Ројтерс.

Тие, исто така, користеа боева муниција и шок гранати, соопшти Централниот комитет на суданските лекари.

Големи маси редовно излегуваат на улиците барајќи цивилно владеење откако со државен удар заврши воено-цивилниот договор за поделба на власта, договорен откако исламистичкиот автократ Омар ал-Башир падна за време на бунтот во 2019 година.

Воените водачи го вратија премиерот Абдула Хамдок во ноември во обид да ги заштитат економските реформи, но тој поднесе оставка претходно овој месец.

Лекарите велат дека безбедносните сили убиле најмалку 70 луѓе по пучот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com