10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Седумнаесет загинати на границата меѓу Таџикистан и Узбекистан

Најчитани вести

Седумнаесет лица загинаа вчера кога маскирани вооружени лица отвориле оган на стражарскиот пункт на границата меѓу Таџикистан и Узбекистан, соопштија денес таџикистанските власти.

Според изјавата на Таџикистанскиот комитет за национална безбедност, 20 напаѓачи убиле граничар и полицаец, а 15 биле убиени во возвратен напад.

Во изјавата не се дадени детали за напаѓачите, пренесува „Ројтерс“.

Во тек е истрага за нападот, кој се случи на 50 километри југозападно од таџикистанскиот главен град Душанбе.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести