27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Седуммина исламисти осудени на смртна казна за нападот во Дака

Најчитани вести

Седуммина исламисти се осудени на смртна казна за нападот во 2016 година, во кафуле во Бангладеш, при што беа убиени 22 луѓе, повеќето странци.

Нападот во кафулето „Холи Артисан“ во Дака беше извршен од група од петмина мажи, кои земаа и заложници.

На судењето присуствуваа осум луѓе, обвинети за планирање и обезбедување на напаѓачите со оружје. Еден од нив беше ослободен.

Дванаесет часовната опсада беше најсмртоносниот терористички напад во Бангладеш. Повеќето од жртвите беа Италијанци и Јапонци.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава, но Бангладеш го отфрли тоа, тврдејќи дека се работи за локална милитантна група.

По нападот, властите во Бангладеш доведоа до брутално остри мерки против милитантите, кои ги сметаат за дестабилизирачка сила во претежно муслиманската земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com