Home » Седуммина загинати по руски ракетен напад во Чернихив

Седуммина загинати по руски ракетен напад во Чернихив

by Журнал.мк

Седум лица загинаа, а беа ранети стотина во руски ракетен напад во украинскиот град Чернихив. Нападот се случи кога украинскиот претседател Зеленски пристигна во Шведска по учеството на самитот на НАТО во Литванија минатиот месец.

Оштетени се згради и автомобили. Меѓу загинатите е и 6-годишно дете. меѓу ранетите има 15 деца.

Според Зеленски нападот покажал дека Русија е „терористичка држава“ и дека светот мора да се обедини против неа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More