21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Северна Кореја со морничава порака до Бајден: „Тој е бесно куче кое треба да се претепа со стап до смрт“

Најчитани вести

Северна Кореја го нарекла поранешниот американски потпретседател Џо Бајден „бесно куче“ кое треба „со стап да се претепа до смрт“.

Со тоа, оценува АП, продолжува хајката на политичките лидери кои таа земја ги смета да непријателски настроени кон раководството во Пјонгјанг.

Во текст на државната новинска агенција КЦНА се наведува дека Бајден, кој учествува во трка на претседателските избори во САД, „се замотал со жива жица отпад против достоинство на највисоките севернкорејски политичари, што заслужува немилосрдна казна“.

Бајден во текстот се споменува само по презиме и тоа како потпретседател на САД во времето на Барак Обама.

Северна Кореја во мај го означи Бајден како „будала си низок коефициент на интелигенција“, откако тпк во еден од говорите го нарече лидерот на таа земја, Ким Јонг-ун, тиранин.

„Секој кој ќе се осмели да го наклевети достоинството на врховниот лидер на Демократската народна Република Кореја никогаш нема да избегне немилосрдна казна“, наведува севернокорејската новинска агенција.

Во текстот се додава дека „бесните кучиња“ како што е Бајден може да повредат многу луѓе, ако им се дозволи слободно да трчаат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com