27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Северна Кореја најавува засилување на воените способности

Најчитани вести

Северна Кореја ги критикуваше САД, Јужна Кореја и Јапонија за притисок врз Пјонгјанг и засилувањето на нивната трилатерална воена соработка против земјата, предупредувајќи дека тоа укажува на зајакнување на севернокорејските воени способности.

Северна Кореја долго време наведува дека непријателството на САД и нивните сојузници е причина за работата врз нуклеарната програма, пренесуваат американските медиуми.

Соседите на Северна Кореја предупредуваат дека Пјонгјанг е подготвен да ја изврши првата нуклеарна проба во последните пет години, како дел од провокативните активности и воените тестови.

„Ситуацијата бара итно зајакнување на одбранбените капацитети на земјата за активно справување со забрзаното влошување на безбедносната состојба на Корејскиот полуостров и на остатокот од светот“, се наведува во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун неодамна, по состанокот со највисоките воени претставници, нареди зајакнување на одбранбените капацитети на земјата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com