30.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Северна Кореја истрела ракета, САД бараат да престанат провокациите

Најчитани вести

Откако Северна Кореа денеска лансираше најмалку една ракета од својот источен брег, САД апелираа Пјонгјанг да се воздржи од провокации и да остане посветен на нуклеарните преговори.

„Ја повикуваме Северна Кореја да се воздржи од провокации и да се придржува кон своите обврски во согласност со резолуциите на Советот за безбедност на ОН, како и да остане вклучена во преговорите за да се обезбеди мир и стабилност на Корејскиот полуостров и да се спроведе нејзината денуклеаризација“, изјави денеска портпаролот на американскиот Стејт департмент

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com