Северна Кореја испука две ракети во морет

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Северна Кореја испука два неидентификувани проектили во морето, соопштија вооружените сили на Јужна Кореја.

Јужнокорејските власти кажаа дека ракетите биле истрелани од севернокорејската провинција Јужен Пјонган во вторникот наутро кон водите на нејзиниот источен брег.

Не се дадени други детали, пренесува АП.

Лансирањето се случи неколку часа откако Северна Кореја рече дека сака да се „врати на нуклеарната дипломатија со САД“ на крајот на септември, ако Вашингтон дојде на преговарачката маса со нови, прифатливи предлози.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.