Home » Северна Кореја ги призна Доњецк и Луганск, Киев ги прекина врските со неа

Северна Кореја ги призна Доњецк и Луганск, Киев ги прекина врските со неа

by Журнал.мк

Официјално Киев ги прекина врските со Северна Кореја откако земјата денеска ја призна независноста на двете отцепени украински „народни републики“ Доњецк и Луганск.

Со овој потег, Северна Кореја е само третата земја по Русија и Сирија што ги призна двата отцепени ентитети, Народна Република Доњецк (ДПР) и Народна Република Луганск (ЛПР), во украинскиот регион Донбас.

„Оваа одлука ја сметаме за обид на Пјонгјанг да го намали суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, соопшти украинското Министерство за надворешни работи на својата веб-страница.

Водачот на ДПР, Денис Пушилин, во објава на Телеграм напиша дека се надева на плодна соработка и зголемена трговија со Северна Кореја, изолирана држава со нуклеарно оружје оддалечена повеќе од 6.500 километри.

Севернокорејската амбасада во Москва во средата потврди дека земјата ја признала независноста на двата ентитети, објави подоцна руската новинска агенција ТАСС. Русија, која ги поддржува регионите од 2014 година, ги призна пред инвазијата на Украина во потег што Киев и Западот го осудија како нелегален.

Својата одлука да ја почне војната, која ја нарекуваат специјална воена операција, таа ја оправда со тоа дека ги штити тамошните говорители на рускиот јазик од геноцид.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More