-5.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

Сеад Кочан ќе мора да плати 17 милиони евра на државата

Најчитани вести

Еден дел од средствата гледаме во поскоро време да бидат директно инкасирани, додека за еден дел ќе треба постапки да се водат, рече Заев.

Премиерот исто така објасни зошто досега државата не успеа да наплати или да конфискува ништо од тие 17 милиони евра за кои се товари бизнисменот.

– Секако државата продолжува во сите свои чекори за наплата на побарувањата. Ние имаме и пресуда од 17 милиони евра. Еден дел од средствата гледаме во поскоро време да бидат директно инкасирани, додека за еден дел ќе треба постапки да се водат, затоа што еден од средствата на Трансмет и Сеад Кочан и се дел од правосилната одлука, а се ставени под хипотеки на самите банки, и секако правните постапки ќе доведат што попрво се наплатува, долгот кон државата или кон банките – одговори Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com