4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Сеад Кочан не се појави во затвор, судот ќе бара да биде спроведен од полицијата

Најчитани вести

Осудениот бизнисмен Сеад Кочан утрово не дојде во затворот во Идризово.

Од судот потврдуваат дека тој утрово го примил решението со кое се упатува на издржување на затворска казна.

Според неофицијални информации Кочан се наоѓа на лекување во приватна болница.

По ова, доколку кочан не се јави итно во затвор, судијата за извршување на санкции ќе треба да испрати во МВР наредба за стражарно приведување на осудениот бизнисмен.

Законот не предвидува време до кога осудениот може доброволно да се јави во затвор по добиеното решение, но од судот појаснуваат дека доколку тоа не се случи во најкус можен рок, ќе мора да се донесе со полиција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести