Home » СДСМ утврди тројца заменик-министри за здравство, финансии и информатичко општество и администрација

СДСМ утврди тројца заменик-министри за здравство, финансии и информатичко општество и администрација

by Журнал.мк

Владимир Рендевски, актуелниот директор на клиниката за неврохиругија ќе биде заменик министер за здравство, тој доаѓа од истата клиника како и претходниот министер за здравство Венко Филипче, и е доцент по хирургија и неврохирургија на катедрата на медицинскиот факултет.

Филип Николовски од КБ пензиско друштво е предложен за заменик во министерството за финансии, кој според СДСМ, е независен финансиски и инвестициски експерт, со долгогодишно искуство во финансиите и инвестициското банкарство.

Промена нема да има во местото заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Според информациите, Александар Бајдевски повторно ќе биде на истата функција.

Ова се дел од решенијата за заменици министри за кои синоќа премиерот Димитар Ковачевски ги информирал сопартијците на Централен одбор, а новите имиња треба да бидат предложени и до собранието. Сопартијците му дале овластување да преговара и за останатите кандидати за заменици министри кои ќе бидат од коалицијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More