17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

СДСМ со табло од Мицкоски и пратениците: „Неработниците и класниот“

Најчитани вести

Владејачката СДСМ објави фотографии од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и партискиот лидер Христијан Мицкоски наредени како на матурско табло нарекувајќи ги „неработниците и класниот“.

Социјалдемократите ја споделуваат фотографијата откако вчера опозициската партија почна со активна блокада на Собранието, а од владејачката партија ги обвинија дека работат на штета на граѓаните барајќи да ги вратат платите и патните трошоци.

„Неработниците и класниот, овие не чинат 55.000 евра месечно“,

велат во коментарот од СДСМ.
На првиот ден од блокадата, пак, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ вчера на собраниска седница се појави со транспарент со порака „Активна блокада за спас од националната катастрофа“.

Утрово од опозициската партија најавија дека ќе продолжат и денеска.

„Активната блокада продолжува и денес. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави на сè што не е во полза на граѓаните и на сè што не е нужно за државата, а значи оптоварување на буџетот или полза на СДСМ и ДУИ. Ковачевски да се охрабри и да се спроведе дијалог за предвремени парламентарни избори. Избори се потребни час поскоро“,

велат од партијата.
Во Собранието денеска е закажана 71. седница која започне вчера, но не беше утврден ниту дневниот ред.

За збор на оваа седница се пријавени 37 пратеници од опозицијата, а на дневен ред се неколку годишни извештаи, повеќе предлог-закони, главно од областа на финансиите и одбраната, како и предлог – одлуки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com