17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

СДСМ со поддршка за една изборна единица и отворени листи

Најчитани вести

Синоќа во 18.30 часот се одржа закажаната средба на Иницијативата за една изборна единица со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Од Собранието информираат дека на средбата, Заев одговорил позитивно на нивното писмено барање за разговор околу промената на изборниот модел од шест во една изборна единица.

По изнесените аргументи за потребата од промена на изборниот модел, претставниците на СДСМ ја искажаа својата силна поддршка за реформи во изборниот систем, како и за една изборна единица и отворени листи, што беше нивна заложба и пред последните парламентарни избори. Сметаат дека е добро што со оваа иницијатива се отвори јавна дебата и се надеваат дека ќе се обезбеди широк консензус во општеството, информираат од собраниската прес-служба.

На средбата беа присутни речиси сите пратеници од Иницијативата, а од страна на СДСМ беа присутни и заменик-претседателката Радмила Шеќеринска и членот на највисокото раководство Рената Дескоска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com