17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

СДСМ: Сите граѓани и политички партии да дадат придонес за пописот

Најчитани вести

Сите граѓани и политички партии да дадат придонес за пописот, по 19 години државата да добие прецизни и целосни податоци, повика СДСМ.

Од таму велат дека Законот за попис на населението што го усвои парламентарното мнозинство предводено од СДСМ гарантира спроведување на оваа статистичка операција по сите меѓународни пракси и стандарди, од страна државниот завод за статистика, кој има капацитет и подготвеност да спроведе успешен попис, по 19 години.

„Успешно реализираниот попис ќе донесе прецизни, целосни податоци за демографската, социјалната, образовната, верска и национална структура на населението и ќе обезбеди релевантни податоци и насоки за тоа како треба да се движи економијата, образованието, социјалната политика, детската заштита… Со успешно реализиран попис точно ќе ги мапираме потребите на регионите и единиците на локалната самоуправа, кои ќе добијат релевантни и точни информации, на кои ќе го базираат локалниот и регионалниот развој“, велат од СДСМ.

За да се спроведе оваа обемна статистичка операција, додаваат од таму, потребно е секој поединец, секоја политичка партија, да даде придонес во реализација на оваа операција важна за развојот на државата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com