17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

СДСМ: Политичка агенда на СОНК на штета на децата

Најчитани вести

Последниот настап на раководството на СОНК наликува на политички настап, со јасна политичка агенда и уцени кои одат на штета на децата, на учениците и на образовниот процес. Тоа го потврдува вчерашното одбивање на раководството на СОНК на предлогот од Владата за зголемување на платите во висина од 10 отсто, односно плати повисоки од 2.500 до 3.000 денари по вработен и тоа во време на криза и при законски рокови за усогласување на платите кои не се истечени, се вели во денешната реакција на СДСМ.

„Согласно Законот за минимална плата усогласувањето на платите се врши во рок од 6 месеци, што значи дека нема основа за штрајк, односно штрајк пред истекот на овој рок е смислена уцена.

Раководството на СОНК воопшто, ниту еднаш не ги спомна учениците и децата, кои се најважни, ниту пак родителите кои самото раководство на СОНК ги става во неизвесност.

Правото на штрајк е загарантирано, но загарантирано и истовремено поважно е правото на образование на учениците“, соопшти СДСМ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com