Home » СДСМ: Од денеска 0% ДДВ за основните прехранбени продукти

СДСМ: Од денеска 0% ДДВ за основните прехранбени продукти

by Журнал.мк

Приоритет на институциите предводени од СДСМ во време на глобална економска и енергетска криза е заштита на стандардот на граѓаните и ликвидноста на стопанството.

Антикризниот пакет составен од 26 мерки вредни 400 милиони евра веќе дава резултати.

Од денеска целосно се укинува ДДВ на основната храна. Ова значи дека сите маркети кои продаваат леб, брашно тип-400, млеко со масленост од 2%, од 3,2 и 3,5% масленост, бел шеќер, сончогледово масло, месо и други кланични производи за јадење, бел ориз и јајца од денеска издаваат фискални сметки за овие производи со ДДВ од 0%.

Цените на основните производи остануваат стабилни.

Со навремени мерки ги штитиме граѓаните од ценовен шок на основната храна.

СДСМ продолжува со реализација на мерки и политики што го заштитуваат стандардот на граѓантие и обезбедуваат економска стабилност.

СДСМ – Центар за комуникации со јавноста

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More