3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори

Најчитани вести

Соработка на локалните избори планирани наесен договориле коалиционите партнери во владата, Зоран Заев и Али Ахмети.

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук објави дека на попладневната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети договориле соработка за изборите и меѓусебна поддршка во некои општини уште во првиот, а во други во вториот круг.

„Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори“, напиша Заев во објавата на Фејсбук.

Премиерот потенцира дека заедничка цел на СДСМ и ДУИ е во предизборната соработка да се вклучат што е можно повеќе партии од владината коалиција.

ВМРО-ДПМНЕ и албанската коалиција Алијанса/Алтернатива се тие кои се уште не ги објавиле можните имиња за градоначалници на Тетово.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести