1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

СДСМ: Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив фаворит кој го има најдоброто

Најчитани вести

Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив фаворит кој го има најдоброто, нереформираното ВМРО-ДПМНЕ нема доверба од граѓаните, велат од владејачката партија.

„Анкетата на Брима е вистинска потврда дека граѓаните ги препознаваат одговорните, државнички политики на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев. СДСМ има стабилно водство пред ВМРО-ДПМНЕ, а коалицијата „Можеме“ има значително водство, кое бележи постојан растеж. Истовремено, претседателот Зоран Заев ја има убедливо најголемата доверба од граѓаните, токму со храбрите, визионерски и државнички одлуки. Претседателот Заев има двојно поголем рејтинг од Христијан Мицкоски“, велат од СДСМ.

Од друга страна, додаваат од СДСМ, оваа анкета истовремено покажа дека граѓаните не ги поддржуваат деструктивните, погубни политики на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, како што велат, граѓаните знаат дека тој нема капацитет да донесе промена, знаат дека тој не може да си ја реформира ниту сопствената партија.

„На граѓаните им е јасно дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да ги враќаат парите назад, затоа што тие 11 години грабаа од граѓаните, а како опозиција беа против секоја мерка која носеше повеќе пари за семејствата. Затоа на претстојните избори ВМРО-ДПМНЕ го очекува нов, силен пораз од граѓаните“, пишува во соопштението на СДСМ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести