Home » Светлана Тихановска осудена на 15 години затвор

Светлана Тихановска осудена на 15 години затвор

by Журнал.мк

Белорускиот суд во понеделник ја осуди лидерката на опозицијата во егзил, Светлана Тихановска, на 15 години затвор, јави државната новинска агенција „Белта“, пренесува „Дојче веле“.

Тихановска, на која ѝ се суди во отсуство, побегна од Белорусија откако се кандидираше за претседател во 2020 година против актуелниот лидер Александар Лукашенко.

По изборите следеа масовни протести, при што опозицијата и западните влади тврдеа дека гласањето било наместено.

Демонстрациите беа најголеми и најдолги откако Лукашенко дојде на власт во 1994 година. Режимот започна брутална акција против демонстрантите и повеќе од 35.000 луѓе беа приведени.

На Тихановска ѝ се судеше заедно со уште четворица опозиционери, исто така во отсуство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More