28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

СВЕКРВАТА ВИ СЕ МЕША ВО ЖИВОТОТ? Психолог советува што треба да правите!

Најчитани вести

Ако Лејди Дијана може да го одбие дијамантот од колекцијата на нејзината свекрва, тогаш можеме и ние комплетот на послужавници. Или сепак е подобро да играме емотивно танго со свекрвата?

Веќе во втората година од бракот, Тања започна да се жали на купиштата несакани подароци што нејзината свекрва ѝ ги туркаше. Мајката и пријателите на Тања исто така беа изненадени што не беше во ред со подароците.

Тие се прашуваа сè додека Тања не им ја покажа фигурата на бушаво велигденско зајаче со корпа со пластични јајца во нозете. На постаментот околу шепите на зајакот, вештачката трева беше залепена со неколку пластични цвеќиња. Заедно со ушите, зајакот беше висок повеќе од 30 сантиметри.

Зајакот ја прелил чашата, во која веќе се стискаа комплети послужавници, комплети чаши, кутии сини сенки за очи во сите нијанси, па дури и два експрес лонци.

Дијамант на свекрвата

Може ли да се одбие подарок на свекрвата ако не ни се допаѓа? Времињата се променија, но ваквите недоразбирања се можни во различни култури, без разлика дали сте од едната или од другата страна.

Дури и Лејди Дијана ја отфрли традицијата да избере нешто од колекцијата на кралицата за нејзиниот веренички прстен, а за неа веќе беше купен нов прстен со славниот 12-каратен син сафир исечен со 14 дијаманти.

Таквиот избор ја налути кралицата свекрва на Дијана затоа што, колку и да беше скап и посебен, тој прстен беше нарачан од златар и секој друг можеше да го нарача, секако, ако има доволно пари. (Тој прстен се проценува на 400 000 американски долари денес, а на свршувачката ѝ беше даден на Кејт Мидлтон, идната кралица на Англија.)

Всушност, работата е што Дијана ја прекрши традицијата според која некои сребрени накити мора да бидат вградени во вереничкиот прстен. Така, кралицата Елизабета сè уште носи веренички прстен со дијамант од дијадемата на мајката на нејзиниот сопруг, принцот Филип. Мајката на Филип, грчка принцеза, по потекло беше од семејството Романови, па споменатата тијара потекнуваше од рускиот двор.

„Кога Дијана можеше да одбие да земе некој од многуте скапоцености на нејзината свекрва, претпоставувам дека можам и јас да одбијам еден зајак“, духовито се пожали мојата пријателка.

Тешка задача

И, како што е случајот кога снаата е лута на својата свекрва, таа обично му се обраќа на сопругот и ја кажува познатата реченица: „Кажи ѝ…“ Се разбира, сите психолози се согласуваат за една работа, кога ќе почувствувате дека однесувањето на свекрвата ви се заканува на кој било начин, кажете му го на вашиот сопруг и замолете го да разговара со неговата мајка.

Но, пред Тања да му каже нешто на својот сопруг за проблемот, прво се прашуваше дали нејзиниот сопруг навистина заслужува толку тешка задача. Психолозите велат дека такво нешто можете да побарате од вашиот сопруг само ако сте навистина сериозно загрозени.

Џеси Каур, Американка со индиско потекло, ве потсетува секогаш да имате предвид како таа жена одгледала прекрасен човек како вашиот сопруг. Таа го споделува своето искуство, кога нејзината свекрва од Индија првпат дошла во посета на Америка. Првата вечер свекрвата прашала: „Кој ги испегла пижамите на мојот син?“ Џеси одговори: „Чекавме мама да го стори тоа“.

Бидејќи посетата траеше неколку месеци, Џеси се нервирала се почесто, а нејзината мајка имала се повеќе приговори. Кога му се пожалила на сопругот, тој одговорил: „Дај ѝ шанса “. Секако, тој и одговорил истото на неговата мајка кога таа се пожалила дека Џеси не ја пегла постелнината и не готви правилно.

Тогаш Џеси сфатила колку е тешко на нејзиниот сопруг да биде судија меѓу неговата сопруга и неговата мајка. Еден пријател ја советувал да се преправа сè додека не се навикне на тоа (Fake it til you make it!)

И тогаш таа почнала да си повторува: Ја сакам свекрвата. Не било лесно, но со текот на времето, со взаемна добра волја, Џеси започнала да се радува на посетите на нејзината свекрва.

Затоа што свекрвата готви навистина добро.

Платете за три месеци нордиско одење

Таа го стори она што сите психолози го советуваат: добро ја процени ситуацијата. Препорачливо е да направите список на работи што вашата свекрва ги навредувала, понижувала, ги држела премногу длабоко во вашиот животен и семеен простор. Ако има пет или помалку, повторете: Ја сакам свекрвата.

И бидете паметни, дистрибуирајте ги нејзините непотребни подароци понатаму… Кога анализирате, бидете љубезна и не го губете од вид фактот дека сте го избрале сопругот и дека неговата мајка е дел од него.

Секако, ако имате шест или повеќе приговори на списокот, ќе мора да започнете да ги решавате односите со свекрвата. Тука треба да знаете дека ќе биде потешко отколку што мислите.

Се разбира, станува збор за цивилизирано однесување да се почитува мајката на вашиот сопруг, но да се почитува не значи да се покорувате.

Дури и кога сте свесни дека подароците се средство за манипулација и начин свекрвата да ви одземе повеќе простор и време во животот отколку што сакате, бидете мудри и играјте емотивно танго.

Свекрвите напаѓачи најчесто се жени кои не се задоволни со својот живот затоа што немаат пријатели на нивна возраст.

Затоа е добар совет да и дадете на свекрвата членска книшка од некој клуб (пензионерски) за празниците или да и платите три месеци нордиско одење, да и купите билети за куглана или пливање. Колку и да се браневме дека не сме поправители ниту за нашите, ниту за родителите на партнерот, просторот за маневар е многу тесен.

Ако не ги поправиме, тие можат сериозно да го расипат нашето партнерство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести