27.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Сведок: Шуклев од студентка бараше сексуални односи или 1.000 евра за оценка

Најчитани вести

Професорот од Економскиот факултет Бобек Шуклев барал да има сексуални односи или да добие 1.000 евра за да ѝ даде оценка на студентка на Економскиот факултет, раскажа сведокот Трајковиќ на денешното рочиште за случајот „Еразмус“.

Сведокот Дејан Трајковиќ на денешното рочиште за случајот „Еразмус” наведе дека професорот Бобек Шуклев барал да има сексуални односи или да добие 1.000 евра за да ѝ даде оценка на студентка на Економскиот факултет.

Трајковиќ, кој од 2012 од 2018 година бил вработен во бифето на Економскиот факултет, посочи дека две студентки, го прашале дали може да им „среди” за оценка. Сведокот го прашал Шуклев, а тој му рекол да ѝ каже на студентката дека сака да има сексуални односи со неа или таа да плати 1.000 евра. Трајковиќ ѝ пренел и таа одбила да има секс со професорот, но рекла дека ќе плати.

Откако му било пренесено што одговорила, Шуклев рекол „би сакал да имам секс со неа бидејќи е многу убава, но нека си плати”.

По некое време, двете студентки, од кои, како што опиша сведокот, „едната била бремена, а другата имала црна коса”, повторно го прашале дали има шанси да посредува и за оценка кај други професори.

Демонстраторот Драган Денковски му кажал на Трајковиќ дека може да заврши работа за студенти да добијат оценка кај повеќе професори, меѓу кои Драги Јанев, Славе Ристески, Шуклев и други. Денковски му ги кажал тарифите за плаќање за оценка кај професорите.

Сумите се движеле од 500 до 1.000 евра.

Двете студентки прифатиле да платат и тие му дале пари и индекси на Трајковиќ за тој да му ги предаде на Денковски.

По некое време сведокот ги видел оценките во индексите на девојките, за кои тие платиле.

Следното рочиште за случајот „Еразмус” е закажано за 23 декември.

Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање дека во повеќе наврати во текот на 2015 и 2016 година, искористувајќи ја својата положба сториле кривични дела.

Обвинетите Шуклев и Ристески се товарат за примање поткуп и примање награда за противзаконито влијание, Љ.Ј. и С.Д. за злоупотреба на службената положба и овластување, а Денковски за давање поткуп.

Основен суд Скопје 1 на обвинетите им издаде забрана да држат предавања и други работни активности поврзани со кривичното дело за кое се товарат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com