Home Спорт Саутгејт му испрати сериозно предупредување на Мегваер пред Македонија: Ова не може вака да продолжи…..

Саутгејт му испрати сериозно предупредување на Мегваер пред Македонија: Ова не може вака да продолжи…..

by Lina Muslija

Герет Саутгејт вчера го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета на двата квалификациски меча против Малта и Македонија, но во давањето образложенија за англиските новинари, селекторот на националниот тим ја опфатил и темата која доста долго се провлекува во јавноста.

Хари Мегваер е незаменлив во стартниот тим на селекцијата на Англија и покрај тоа што е во втор план во Манчестер Јунајтед, меѓутоа Саутгејт посочи дека тој тренд може да се промени доколку ситуацијата остане иста.

Саутгејт „меѓу редови“ му порача на Мегваер дека најдобро за него ќе биде да си пронајде нова средина, или во спротивно ќе го загуби и местото во репрезентацијата.

– Јасно е дека ова не може вака да продолжи. Оваа ситуација не може да трае вечно. Истото важи и за Калвин Филипс од Манчестер Сити. Немаме многу играчи кои можат да играат како дефанзивен играч за врска како Филипс.

– Ако ова се одолговлечи, ситуацијата ќе стане загрижувачка. Ги имаме Марк Гуехи, Луис Данк и Тајрон Мингс како избор за стопери, тие играат добро, но сепак немаат големо интернационално искуство. Сепак, тие се тука и мора да продолжиме да бараме конкуренција на позицијата стопер, – изјави Саутгејт.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More