-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Саудиска Арабија ослободи две активистки за женски права

Најчитани вести

Саудиска Арабија ослободи две истакнати активистки за женски права кои се наоѓаат во затвор од 2018 година, соопшти вчера Центарот за човекови права во Персискиот залив.

Самар Бадави и Насима ал-Садах сега не се во притвор, но нивните движења и активности остануваат строго ограничени. Тие не смеат да го напуштат ова ултраконзервативно кралство, да објавуваат постови на социјалните мрежи или да прифаќаат каква било работа.

Ал-Садах работеше како новинарка за интернет весникот „Јухаина“. Таа беше уапсена во 2018 година под обвинение, меѓу другото, за комуникација со групи во странство кои се непријателски настроени кон Саудиска Арабија.

Бадави, пак, го привлече вниманието кога го доведе во прашање машкиот систем на старателство со поднесување тужба против нејзиниот татко во 2010 година, што доведе до привремено апсење.

Таа подоцна ги тужеше сообраќајните власти за одбивање на барањето за возачка дозвола. Кога во 2018 година беше укината забраната за возење, безбедносните сили повторно ја уапсија.

И покрај некои отстапки во општествениот живот, саудиската Влада продолжува изразито жестоко да ги прогонува активистите за човекови права.

Меѓу нив е и активистката за женски права Луџаин ал-Хатлул, која, исто така, се бореше за укинување на забраната за управување возила на жените. Таа беше ослободена во февруари годинава по илјада дена минати во притвор, но приврзаниците велат дека таа може повторно да биде уапсена за какво било дело што ќе се смета за незаконско.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести