Home » Саудиска Арабија го отвора воздушниот простор, Бајден пристигнува денес

Саудиска Арабија го отвора воздушниот простор, Бајден пристигнува денес

by Журнал.мк

Воздухопловните власти во Саудиска Арабија најавија дека планираат да го отворат својот воздушен простор за „сите авиокомпании кои ги исполнуваат барањата на властите за прелет”, во гест што се гледа како сигнал за зближување со Израел. Американскиот претседател Џо Бајден, кој моментално е во државна посета на Израел и денеска треба да отпатува во Саудиска Арабија, го пофали потегот на саудиското раководство како „историска одлука”.

Израел и Саудиска Арабија немаат дипломатски односи, а заливското кралство не го ни признава Израел како држава, што е една од можните причини зошто во саудиската изјава не се споменува Израел по име. Меѓутоа, зад кулисите, двете страни веќе подолго време работат заедно на безбедносните прашања, бидејќи и двете се загрижени за растечкото влијание на нивниот заеднички непријател Иран во регионот.

Саудиска Арабија всушност дозволува користење на својот воздушен простор за летови меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, откако нејзините два заливски соседи воспоставија дипломатски односи со Израел во 2020 година, со посредство на САД.

Во 2020 година, саудиската контрола на воздушниот сообраќај дозволи дури и на израелски авион кој летал за Индија да лета низ нејзиниот воздушен простор за да избегне лоши временски услови, се вели во извештајот.

Најавувањето на политиката на отворено небо што доаѓа од Ријад ќе значи пократки летови од Азија до Израел бидејќи авиокомпаниите што летаат на овие линии повеќе нема да мора долго да ја заобиколуваат Саудиска Арабија на пат кон Израел.

Во четвртокот, Белата куќа објави изјава од советникот за национална безбедност Џејк Саливан во која се вели дека „претседателот Бајден ја поздравува и ја поздравува историската одлука на раководството на Саудиска Арабија да го отвори саудискиот воздушен простор за сите цивилни превозници без дискриминација, одлука која вклучува летови до и од Израел“.

Според зборовите на Саливан, овој потег го отвори патот за „поинтегриран, стабилен и побезбеден Блиски Исток“, кој е од клучно значење „за безбедноста и благосостојбата на Израел“.

За Вашингтон пост претходно оваа недела Бајден изјави дека е среќен што е првиот претседател кој директно ќе лета од Израел до саудискиот град Џеда во петок, нарекувајќи го патувањето „мал симбол на процутот на односите и чекор кон нормализација меѓу Израел и арапскиот свет“.

Бајден ја оствари својата прва посета на Блискиот Исток откако ја презеде функцијата минатата година. Неколку арапски држави воспоставија дипломатски односи со Израел во изминатите неколку години како дел од Абрахамскиот договор со посредство на САД, иако и покрај овој последен чекор кон приближување, се смета дека е малку веројатно дека Саудиска Арабија ќе им се придружи во тоа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More