1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Сасоли: Вашата горчина и бес ги споделуваме и ние!

Најчитани вести

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли денеска се обрати на македонската јавност од Собранието. Тој порача дека недавањето датум за преговори за Македонија е само еден застој, не историска грешка.

„Голема чест за мене е што сум тука. За време на мојата прва посета на земја надвор од еу јас сум тука да ви кажам дека вашата горчина ја споделуваме, бидејќи сме убедени дека имаме заедничка иднина. Таа иднина е ЕУ. Ние имаме некои тешкотии што треба да ги надминеме, но треба да ги гледаме со малку оптимизам, кој ќе ни овозможни да ја завршиме оваа фаза. Оваа блокада е само еден мал застој и околу Северна Македонија постои големо внимание. Овој процес на преговорите треба да започне“, порача Сасоли.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести