Home » Сарацин во Скопје на средба со Маричиќ за францускиот предлог

Сарацин во Скопје на средба со Маричиќ за францускиот предлог

by Журнал.мк

Францускиот предлог и евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија ќе бидат во фокусот на денешната средба на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ и специјалниот пратеник на Сојузната Влада за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин кој ќе престојува во официјална посета на земјава.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања (СЕП), планирано е Сарацин да се сретне и со министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Маричиќ и Сарацин ќе разговараат и за состојбите во регионот, а по средбата ќе одржат заедничка прес-конференција во Медија центарот на Владата.

-По посетата на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, германскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин ќе биде четври европски функционер, во последните три денови, кој доаѓа во овие клучни и историски момент да даде поддршка на францускиот предлог за почеток на преговорите со Европската Унија и да ги потврди уште еднаш македонските позиции, наведува СЕП.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More