14.8 C
Skopje
Wednesday, September 22, 2021

САНДРА БУЛОК: Емотивен хендикеп за глумица со силно срце

Најчитани вести

Единствената жена која беше прогласена за најдобра и најлоша актерка во Америка истата година, најде мир со маж со кого го споделува искуството на скршено срце.

Се омажи Сандра Булок. Не се омажи Сандра Булок. Дали Сандра Булок се омажи? Овие и слични варијации на истата тема се појавуваат од почетокот на годината во медиумите кои го следат животот на славните. Истата ситуација е и на Интернет. Кога ја прашаа Сандра во едно интервју за нешто што се појави за неа, таа одговори: „Општо е познато дека сè на Интернет е вистина“. Се разбира, таа беше иронична.

Подготвувајќи се за церемонијата на доделувањето на Оскарите, Сандра Булок (56) влезе на Интернет за да види што зборуваат луѓето за неа. Иако веќе имаше искуство да живее во центарот на вниманието на медиумите и секое друго внимание, таа остана запрепастена од коментарите од типот: таа има над 40 години, што повеќе сака. Некои напишаа дека е просечна, некои дека воопшто не е убава.

Животот прави повозбудливи заговори

За време на нејзината богата кариера, таа имаше и потрауматски настани. Уште во 2007 година, една жена се обиде да го прегази сопругот со автомобил, а кога ја уапсија, тврдеше дека тоа го сторила затоа што е обожавател на Сандра Булок. Затоа не е изненадувачки што ниту Сандра, ниту нејзиниот сегашен партнер Брајан Рандал не ги потврдија или негираа написите за фактот дека тие се венчаа на целосно приватна церемонија, на која присуствуваа само младенците и нивните две посвоени деца.

Сандра важи за една од најбогатите јавни личности во светот. Деновиве беше објавено дека продала две свои куќи на езерото во Џорџија за 4,22 милиони долари. Но, тоа не значи дека таа остана без покрив над главата. Таа е првата жена во Америка чиј еден филм заработи повеќе од 200 милиони долари, а сите филмови во кои глумеше заработија вкупно три милијарди и 200 милиони долари.

Таа беше наградена со Оскар и Златен глобус за филмот „Мртов агол“ од 2009 година, но таа е единствената актерка која беше прогласена за најдобра и најлоша актерка во Америка во истата година. На најлошата актерка ѝ е доделена наградата Златна малина. Досега, нејзиниот финансиски најуспешен филм е Ангажман со заработка од 317 милиони долари, но останува да видиме какво влијание ќе има новиот филм „Изгубениот град Д“, чие излегување е најавено за 2022 година, кога е кино се очекува да биде безбедно.

Во тој филм, Сандра глуми писател кој пишува романтични книги, но кога ќе биде киднапирана и однесена во џунгла, таа ќе биде убедена дека животот прави многу повозбудливи заплети отколку романи.

Добри пријатели и лоши односи

И покрај тоа, Сандра немаше романтичен и завиден љубовен живот. На почетокот на нејзината кариера, таа глумеше заедно со Кијану Ривс во филмот „Брзина“. И иако имаше хемија меѓу нив, ништо не се случи. Години подоцна, Сандра зборуваше за тоа колку многу ѝ се допаѓал Киану во тоа време, па се случувало да зјапа во него и да не го каже својот текст на време.

Сенди, како што ја нарекуваат нејзините пријатели, четири години беше свршена со актерот Тејт Донован, кого го запозна на снимањето на филмот Love Potion No.9. Се забавувала и со фудбалерот Трој Аикман, музичарот Боб Снајдер, како и со актерите Метју Меконахи, кого го запознала на снимањето на филмот „Време за убиство“ и Рајан Гослинг, партнер во филмот „Убиство по ставки“

Нејзините пријатели беа изненадени кога во 2003 година таа ја откри врската со синоокиот и тетовиран мотоциклист Џеси Џејмс. Сандра од детството веруваше дека еден човек може да најде сродна душа и помисли дека ја пронашла во Џеси. Таа се омажи за него во 2005 година.

Тој седеше во публика додека таа го примаше Оскарот за 2009 година, а низ солзи радосници го гледаше од сцената. Но, веднаш после тоа, таа врска се сруши како кула од карти. Неколку жени јавно рекоа дека биле во врска со Џеси за време на неговиот брак со Сандра, од кои едната беше порно актерка, а Џеси мораше да го потврди тоа, иако се извини и побара прошка.

Колку тоа влијаеше на Сандра, покажува и фактот дека откажа важна и однапред испланирана премиера во Лондон. Таа ја напушти куќата во која живееше со него и ја заврши бракоразводната парница во 2010 година, но мораше сама да ја продолжи постапката за посвојување на детето, што тие заедно ја започнаа.

Почнав да се прашувам самата себе

Денес, Сандра изјавува дека мајчинството е најважното нешто во нејзиниот живот. Таа вели дека желбата да стане мајка ја чувствувала многу рано, кога имала 17 години. Кога дојде време за тоа, таа не успеа. А потоа дојде ураганот Катрина, кој го уништи јужниот брег на Америка кон крајот на август 2005 година.

Загинаа  повеќе од 1.200 лица, од кои 900 само во Луизијана. Таа отишла во Њу Орлеанс да им однесе хуманитарна помош на жртвите. Гледајќи ги луѓето кои останаа без покрив над главата и децата кои останаа без дом и без своите родители, Сандра почувствува дека нејзиното дете е таму некаде.

Процесот на посвојување во никој случај не беше лесен. „Не само што експертите за социјални услуги проценуваат каква личност сте, туку и јас почнав постојано да се прашувам“, вели Сандра. Конечно, во 2010 година, дојде ексклузивната вест дека таа посвои тригодишно момче со темна кожа од Њу Орлеанс и го именуваше Луис, по Луис Армстронг.

Иако, се разбира, таа имаше дадилка која се грижеше за детето, Сандра сакаше да биде мајка во полн капацитет. Таа постојано стануваше наутро, се облекуваше, заедно појадуваа, шетаа и играа, а подоцна го носеше на училиште.

Еден ден, додека седеа во еден ресторан со пријателите, Луис рече: „Наскоро ќе имам мала сестра“. Во тој момент, Сандра немаше намера да го зголеми своето семејство. И излегува дека тоа се случило токму во времето кога се родила Лајла, која подоцна ја посвоила Сандра.

Двајцата имаат искуство со скршено срце

Иако на почетокот беше самохрана мајка, наскоро влезе во нејзиниот живот и животот на нејзините деца, човек кој навистина беше околу Сандра како пријател, фотографот Брајан Рандал. Тие живеат заедно долго време и пријателите велат дека се многу хармонични. Децата го викаат тато и тој е многу приврзан за нив. Во текот на 2020 година, Сандра изјави дека размислуваат дали да ја официјализираат својата врска со брак, но дека нема притисок.

И Сандра и Брајан доживеале скршено срце порано во животот. Брајан не е како претходните партнери на Сандра. Тој е мирен и не е од Светот на славните. Се занимава со фотографирање на деца и природа. Има 23-годишна ќерка со жена која почина од предозирање.

Сандра и Брајан имаат слични, прилично класични ставови во врска со воспитувањето деца. Тие сакаат тие да бидат стабилни и заокружени личности. Сандра вели дека Луис е чувствителен и дека Лајла е вистински мал лидер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com