1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Само Скопје има над 100 активни на корона – ЕВЕ КАКО Е ВО ДРУГИТЕ ГРАДОВИ

Најчитани вести

Денеска пристигнува нова количина на вакцините „Фајзер“, а до крајот на неделата, се очекуваат 500.000-те вакцини од „Синовак“. Според најавите на министерот Филипче, со половина милион вакцини од „Синовак“ ќе се вакцинираат околу 450.000 граѓани, пријавени на веб-платформата vakcinacija.mk. Во државата се аплицирани околу 450.000 дози, а ревакцинирани над 180.000 граѓани.

Според податоците на Министерството за здравство, една доза вакцина имаат примено 48 отсто од граѓаните над 70 години, 42 проценти од оние над 65 години и 35 отсто од населението над 60-годишна возраст.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат да се вакцинираат.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155 536, бројката на оздравени пациенти е 149 628, на починати е 5471, а бројот на активни случаи изнесува 437.

Во Скопје има 189 активни случаи, Куманово – 52, Прилеп – 33, Тетово – 28, Кичево-26. Во осум градови, Кавадарци, Ресен, Берови, Пробиштип, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран, нема ниту еден заразен, во три града, Валандово, Македонски Брод и Крушево, само по еден активен случај.

Покрај намалувањето на новозаразени лица, сè е помал бројот и на ковид-пациентите кои се лекуваат во болниците низ државата. На болничко лекување во целата држава се 105 пациенти, од кои 37 се во Скопје.

Во претходното деноноќие од коронавирусот, во Скопје е хоспитализиран само еден пациент – во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“.

Во главниот град, 22 пациенти се хоспитализирани на Инфективната клиника, 14 се лекуваат во ГОБ „8 Септември“ и двајца на Институтот за ТБЦ. Има околу 90 слободни места.

Во ковид-центрите во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 68 пациенти позитивни и сомнителни на КОВИД-19 – во Битола се хоспитализирани четворица пациенти, во Штип и во Струга по пет, Тетово и Прилеп имаат по тројца пациенти, Велес и Охрид по шест, Куманово 18, Гостивар има осум, Струмица девет, Кичево еден, а во Кавадарци и Гевгелија нема хоспитализирани.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68611, активни 189

Куманово 8868, активни 52

Прилеп 8318, активни 33

Тетово 7232, активни 28

Битола 6304, активни 18

Велес 5471, активни 3

Гостивар 5180, активни 14

Кавадарци 5153, активни 0

Охрид 5011, активни 19

Штип 4959, активни 2

Струмица 4113, активни 6

Струга 2981, активни 4

Кочани 2791, активни 4

Кичево 2578, активни 26

Гевгелија 2195, активни 3

Неготино 2184, активни 4

Свети Николе 1523, активни 1

Ресен 1234, активни 0

Крива Паланка 1222, активни 2

Радовиш 1161, активни 7

Берово 1029, активни 0

Делчево 972, активни 4

Дебар 941, активни 2

Виница 886, активни 5

Пробиштип 789, активни 0

Валандово 666, активни 1

Богданци 494, активни 0

Крушево 490, активни 1

Демир Хисар 400, активни 3

Демир Капија 396, активни 0

Кратово 376, активни 3

Македонски Брод 359, активни 1

Пехчево 268, активни 0

Македонска Каменица 249, активни 2

Дојран 132, активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести