2.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Само пет гола го делат Роналдо од светскиот рекорд

Најчитани вести

Репрезентацијата на Португалија синоќа во Лисабон го совлада Израел со 4:0 во пријателски натпревар. Вториот гол го постигна Кристијано Роналдо. Тој има 43 гола на последните 42 натпревари за Португалија.

Вкупно, Роналдо има 104 гола за националниот тим. На репрезентативно ниво, само екс-иранскиот напаѓач Али Даеи има повеќе (109).

Така, за да го достигне светскиот рекорд, на Роналдо му недостасуваат уште пет гола.

Еден од најдобрите фудбалери на светот, шанса да стане апсолутен рекордер ќе има на претстојното Европско првенство. Неговата репрезентација ќе игра во Ф-групата заедно со Германија, Франција и Унгарија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести