0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Само вакцинираните ќе можат да влезат на стадионите во Катар

Најчитани вести

Наредната година, во ноември, ќе започне Светскоот првенство во Катар. Пристап на стадионите на Мундијалот ќе им биде овозможен само на навивачите кои се вакцинирани против коронавирусот.

Премиерот на Катар, шеикот Халид бин Калифа, рекол дека државата ќе обезбеди еден милион вакцини, за да се имунизираат сите оние што ќе сакаат да го гледаат планетарното првенство.

„Сигурен сум дека до почетокот на СП во 2022 година, најголем дел од земјите ќе ги вакцинираат своите граѓани. Доколку има такви кои нема да го наорават тоа, ние ќе обезбедиме вакцини. Оние што несе вакцинирани нема да можат да влезат на стадионите“, рекол Халид бин Калифа.

Од почетокот на пандемијата, со коронавирусот во Катар се заразиле 220.000 луѓе, почнале 585 луѓе.

Светското првенство во Катар ќе започне на 21.ноември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести