17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Самка Ибраимовски: Ќе започнемe операција во којашто ќе докажеме дека овој попис е фалсификуван

Најчитани вести

Овој попис е срамота  и ние не го признаваме и тој што го спровел треба кривично да одговара, вели Самка Ибраимовски, претседател на ПЦЕР во гостувањето во емисијата „Стадион“ на Канал 77. 

Тој најави нов попис кој од куќа на куќа ќе го спроведат Ромите во Македонија.

„Ние ќе се жалиме до странските амбасади до Брисел и Вашингтон и наскоро ќе започнемe операција во којашто ќе докажеме дека овој попис е фалсификуван и дека Ромите наместо реално да бидат над 7 проценти како трет по број етникум во државата, се катастрофално оштетени“, вели Ибраимовски. 

Тој смета дека целиот попис е направен со една цел, како да се обезбедат и фризираат бројките и потребниот сооднос на застапеност на Албанците.             

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com