24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Салах донираше опрема за лекување на болни од Ковид-19 во родното египетско село

Најчитани вести

Напаѓачот на англискиот фудбалски првак Ливерпул, Мохамед Салах донираше кислород и друга медицинска опрема во своето родно село во египетската област Гарбија, помагајќи му на локалното население во лекување на заболени од Ковид-19, во време кога државата се соочува со вториот бран на коронавирус.

-Во хуманитарната организација „Мохамед Салах“ имаме 14 боци со кислород. Тука се за да им помогнат на луѓето од селото Нагриг и околните места. Располагаме, исто така, и со амбуланта што ја изгради Салах и функционира од мај минатата година, изјави раководителот на здружението Хасан Бакр.

Салах, кој и самиот беше заразен со коронавирус во ноември минатата година, одржува тесни врски со родното Нагриг, мало и сиромашно село на околу 130 километри северно од Каиро.

Египетскиот репрезентативец секоја година донира 64.000 долари на хуманитарното здружение кое го носи неговото име.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com