Home » Салата со пилешко и зеленчук

Салата со пилешко и зеленчук

by Журнал.мк

Состојки:

– 1/2 кг пилешко филе

– 1 зелена салата

– кубети

– 1 црвена пиперка

– 1 жолта пиперка

– 1 мала конзерва слатка пченка

– 0,2 дл павлака за готвење

– сол, бибер

– сенф

Подготовка:

Измијте го пилешкото филе, па исечете го на коцки и пропржете го.

Кога пилешкото е готово, извадете го од тавата, па во истото тавче додадете павлака, сол, бибер и сенф.

Нека се згусне малку и ќе биде прелив за салата.

Измијте ја зелената салата и исечете ги листовите на ленти.

Пченката процедете ја.

Во садот во кој ќе послужите прво ставете одредена количина салата, па пилешко, па пченка, пиперки исечкани на ситни коцки и кубети, па повторно ред салата.

Прелијте ја салатата со преливот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More