19.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Сакате да ја доживеете стотата? Проучете ги советите на најстарите луѓе во светот

Најчитани вести

ОФИЦИЈАЛНИ студии тврдат дека за долг живот е потребно да се одржат пријателства, да се одржи позитивен став, да не се биде премногу под стрес и да се има чудесни гени.

Ментал Флос издвои неколку совети од најстарите луѓе во светот за кои веруваат дека им помогнале да искусат сто години. Користете многу маслиново масло

Нeана Калмент почина на 4 август 1997 година на возраст од 122 години и 164 дена. Официјално, тој е личност која живеела најдолго. Калмет пушеше по две цигари на ден скоро 100 години. Таа навика беше толку силна што таа застана на 117 само кога ослепе и не можеше сама да запали цигара. Таа изјави дека долг живот му должи на пиење вино на дневна основа, јадење чоколадо секоја недела и добар хумор. Но, најважно беше консумирањето на екстра девствено маслиново масло, кое го додаваше на сè, освен на млекото, а се грижеше и за својата кожа. Гледај си ја твојата работа

Пензионираната наставничка во Бесе, Бери Купер-Браун, живеела до 116. Починала во 2012 година и, наводно, избегнувала брза храна и сметала дека е најважно за долговечноста да се грижи за сопствениот бизнис. Јадете сланина

Сузана Мушат Jонс беше најстарата жителка на Њујорк до 2016 година кога почина на 116 години. Никогаш не пушела, не пиела алкохол, не се шминкала и не ја фарбала косата, но јадела четири ленти сланина секое утро.

Ема Морано почина во 2017 година на 117 години. Пред да почине, таа рече дека повремено ужива во чоколадото. Познато е и дека консумирала три јајца и пиела чаша ракија секој ден.

Ненси Ламперти од Њујорк почина на 105 години и исто така пиеше алкохол секој ден. За разлика од Ема, таа сакаше вино и пиво. Пијте зовриена вода

Кристијан Мортенсен почина во 1998 година. Тој беше стар 115 години и 252 дена. Тој ги сметаше за тајна на долговечноста дружењето, воздржувањето од алкохол, позитивниот став, пеењето, пушењето пури и пиењето зовриена вода. Јадете додека не сте сити 80 проценти

Џироемон Кимура живеел 116 години и 54 дена. За појадок јадеше овесна каша и мисо супа со компири и зеленчук. Тој беше позитивен и ја следеше политиката. Неговото мото беше „јадете лесно, живејте долго“. Никогаш не пушел, пиел алкохол во умерени количини и не се прејадувал. Тој ги советуваше другите да јадат додека не бидат полни 80 проценти. Никогаш не објасни како да го препознаете тоа. Јадете мед

Фред Хејл сениор тој имал 113 години кога починал во ноември 2004 година. На 108 година влегол во Гинисовата книга на рекорди како најстариот возач на светот и бил доста изнервиран од луѓе за кои мислел дека возат премногу бавно. Повремено пиеше виски, но јадеше мед секој ден.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com